28 Mart 2017 Salı

Gebelik belirtilerinin gerilemesi

Her insanda farklı olmakla beraber gebelik belirtilerinin gerilemesi rahim içindeki gebelik mahsülünün ölümü sebebi ile olabilir, sadece klasik hamilelik bulgularına bakarak buna karar vermek imkansızdır, daima gebelik testleri ve ultrason bulguları ile doğrulanmaldır. Gebelik belirtilerine yol açan ana etken bebeğe ait plesenta hücrelerinden salgılanan Beta HCG hormonunun kadın vücudundaki direkt veya indirekt etkileridir, embriyonun hayatiyetini kaybetmesi ile birlikte bu hormon seviyeside hızla düşmeye başlar, bazı kadınlar bu durumu hisseder, bulantı kusmalar azalarak kaybolur, göğüslerdeki dolgunluk son bulur, gebeliğe bağlı sıcaklı hissi ortadan kalkar, iştah değişiklikleri ve aş ermeler biter. Böyle durumlarda sadece gebelik belirtileri üzerinden gitmek yanlış olur. Döllenmiş yumurta spermle birleşip zigotu oluşturunca fallop tüplerinden rahme haraket eder ve hızla bölünerek şekillenmeye başlar, rahim boşluğunda kendine yapışacak bir yer bulur, plesenta uçları endometrium dokusunu kenetlenir ve ceninin ordan beslenmesi isim ortam sağlar, bu dönemlerde herhangi bir aksama düşük ile sonuçlanır, bazı durumlarda düşük kanama ve ağrı ile değil sadece rahim içindeki bebeğin ölümü ile seyreder, başlangıçta daha masum gibi görünen bu nadir tablo kadın için ölümcül bir sürecin başlangıcı bile olabilir, tabi farkına varılıp kalıntılar kürtaj ile temizlenmez ise. Gebelik belirtilerinin gerilemesi ve diğer durumları İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi 0212 227 5519 dan arayarak bana sorabilirsiniz, yada WhatsApp 0532 221 3007 den yazarak kürtaj fiyat listelerimizi isteyebilirsiniz, başka bir iletişim kanalı olarakta aşağıdaki linke tıklayıp bana yorum şeklinde soru gönderebilirsiniz, yorumlama biçimi olarak "anonim" i seçerseniz isimsiz yorum yapmanız mümkün olur.

DOKTORA SORU SOR    YORUMLARI OKU

Gebelik belirtilerinde gerileme veya klasik düşük bulguları ile beklenmedik şekilde sonlanan gebeliklerde mutlaka kürtaj ile müdahale etmek gerekir, rahim içinde kalan gebelik artıkları ölümcül enfeksiyona ve/veya kandaki hayati elemanların tüketimine bağlı ciddi hastalıklara yol açabilir. Kürtaj ücretleri gebelik haftasına göre hesaplanmaktadır.

Gebelik belirtilerinin azalması düşük belirtisi olabilir, gebelik belirtilerinin aniden kesilmeside aynı yola çıkar, gebelikte bebeğin kalp atışı durması gebeliği sonlandırır kürtaj gerektirir, hamilelik belirtilerim birden yok oldu diye gelen hastalar oluyor, hamilelik belirtilerim azaldı şeklindede olabiliyor, anne karnında 2 aylık bebek ölümü belirtileri arasında sayılabilir, anne karnında bebek ölümü belirtileri nelerdir yukarıda anlattık, 2 aylık bebeğin anne karnında ölmesi az değildir.

Jinekolog Op Dr Turgay Karakaya 0212 227 5519 - 0532 221 3007 WhatsApp Bakırköy İstanbul

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder