12 Aralık 2015 Cumartesi

Dış gebelik belirtileri ne zaman başlar ?

Bayanlarda hamilelik sürecine ait belirtilerin başlaması döllenmiş yumurtanın hücre bölünmeleri ile birlikte fallop tüplerinde seyahat edip uterus yani rahim boşluğun yapışması ve corion villüslerinin beta hcg salgılamaya başlaması ile ortaya çıkar, bazı durumlarda dölenme sonrası zigot rahme ulaşamadan falop tüplerinde herhangi bir noktaya yapışabilir ve nidasyon yani yuvalanma safhası rahim dışında başlamış olur, bu duruma dış gebelik adı verilir. Hamileliklerin dış gebelikle sonuçlanması nadir bir olaydır ama birçok bayan bu efsanevi hastalıklıktan korktukları için bazı normal gebelik bulgularının hamileliğin rahim dışına yerleşme bulgusu olabileceğini akıllarına getirirler ve İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi arayarak hocam dış gebelik belirtileri ne zaman başlar diye sual ederler. Bunun cevabı ise normal gebelik seyri ile aynıdır , fakat dış gebelikte fallop tüplerinin gerilmesi bağlı olarak kasılmalı ağrılarda vardır.

Bu yazımızda dış gebelik belirtilerinin ne zaman başlayacağını detaylandırmak dışında natif olarak dış gebelik belirtilerinide anlatıyor, dış gebeliğin nasıl anlaşılacağının üzerinde duruyor, karşılaştırmalı olarak normal gebelik belirtileri ve bunların ne zaman başlayacağı konusunuda unutmuyor, gebelik hesaplamayı öğretiyor, kürtaj ücretleri, kızlık zarı dikimi fiyatları, vajina daraltma ameliyatı fiyatları ve labioplasti ameliyatı hakındada ek bilgiler veriyoruz.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
0212 227 5519 
0532 221 3007 
0542 215 7274 WhatsApp
İncirli Caddesi no:9/8 Ceylan Apt. Bakırköy İstanbul ( Kemerburgaz Üniversitesi yanı , Kaymakamlığın az yukarısı, Bakırköy meydana çok yakınız )
Metrobüs : İncirli durağında inip kaymakamlığa doğru yürüyünüz,
Vapur : Bakırköyde inip meydana yürüyün.
Uçak : Atatürk havalimanına taxi ile 10 dak. ( İstanbul dışından gelen hastalar yarım saatte işlemini yaptırıp aynı gün geri uçabilirler )
Şehirlerarası Otobüs : Esenler otogarından metro ile 10 dak. )
www.Twitter.com/jinekologdr
www.Facebook.com/kurtajfiyatlari
Jin.op.dr.turgay.karakaya@gmail.com

Dış gebelik belirtileri

Normal gebelik belirtilerine birebir benzemekle birlikte dış gebelik belirtilerinde kasıklara vuran ağrılarda tabloya ilave olabilir, bunun sebebi ise fallop tüplerine yerleşen embriyonun gelişimi ile tüp cidarlarına baskı yapması ve bu sebeple oluşan tüp kasılmalarıdır. Bazı durumlarda tüp kasılması çok şiddetli olur ve bu tablo apandisit veya diğer akut batın bulgusu oluşturacak cerrahi rahatsızlıklarla bile karışabilir.

Dış gebelik nasıl anlaşılır ?

Yukarıda anlattığımız dış gebelik belirtilerinde sonra yapılan ultrason muayenesi dış gebelik teşhisi koymak için yeterli olacaktır, bizi dış gebelik nasıl anlaşılır diye arayan hastalarımıza ilk muayenizde ortaya çıkar diyoruz. Hamilelik sürecindeki bayanların kafasına takacak kadar sık rastlanan bir durum olmadığınızda söylemek lazım.

Dış gebeliğe yol açan hastalıklar

Bazı öncül hastalıklar dış gebeliğe yol açabilir, daha önce geçirilmiş batın ameliyatlarından kalma yapışıklıklar, endometriozis ve fallop tüp enfeksiyonları dış gebeliğe yol açan hastalıklar arasında sayılabilir, tabi bu rahatsızlıkların bulunması mutlaka dış gebelik olacak gibi bir algı oluşturmamalı, sadece bir meyil oluşturabilir.

Gebelik belirtileri

Hanımlarda normal gebelik belirtileri ile dış gebelik bulguları ilk safhalarda birbirine çok benzer, bulantı , kusma, aşerme, baş dönmesi, şeffaf vajinal akıntı, sıcaklık hissi, memelerde gelişme gibi belirtiler sık olmakla beraber gebelik şartı değillerdir. Dış gebelikte bunlara sancılarda eklenir. En önemli gebelik belirtisi ise adet gecikmesidir.

Gebelik belirtileri ne zaman başlar?

Az veya çok cinsel aktivitesi olan tüm bayanlar hamilelik belirtilerinden şüphe eder ve başka sebepleride olsa benzer bulgular tespit ettiklerinde bizi arayarak Turgay hocam gebelik belirtileri ne zaman başlar diye sorarlar. Cinsel ilişki ve sonrasındaki 1 gün içinde yumurta döllenmesi olabilir ve hızla bölünmeye başlayan zigot fallop tüplerinden rahim hoşluğuna itilir , toplam 2 gün içinde endometrium dokusuna yapışarak kese oluşturur ve beta hcg hormonu salgılayarak bedendeki hamilelik değişiklikleri ve klasik gebelik belirtilerine yol açabiliyor. Gebelik belirtileri kendi başına gebeliğin varlığını veya yokluğunu ispatlayan kesin bulgular değildir.

Gebelik hesaplama

Bayanlar aradında ve ilişkiye girdikleri erkekler genellikle gebelik hesaplama hakkında yanlış bilgi ve mantık yürütme çok yaygındır. Birçok hastamız cinsel ilişkiye girilen tarihi gebeliğin başlangıcı olarak hesaba katıp o tarihten itibaren hesaplamaya başlarlar, bazıları ise fazla iyimser olarak adet gecikmesini bu konuda milat kabul ederler. Ama gerek bilimsel olarak , gerekse kanunen son adet tarihi gebelik başlangıcı olarak kabul edilir.

Kürtaj ücretleri ne kadar ?

Planınızda yakın tarihte bir gebelik yoksa ve hamilelik testiniz pozitif çıktı ise çocuk aldırmak dışında bir çozümünüz kalmayabilir, bu durumda İstanbul'da kürtaj yapan doktorları araştırıp 2016 senesi için geçerli olacak kürtaj ücretleri ne kadar öğrenmek istersiniz. Avrupa yakası İstanbul'da hamilelik sonlandırma ücretleri birçok jinekolog tarafınca gebelik haftasına endeksli olarak taleb edilir. Son adetinin üzerinden geçen haftaları hesaplarsanız adetiniz geciktiğinde yaklaşık olarak 4. haftaya denk gelecektir ve en ucuz kürtaj maliyetleri geçerli olacaktır, ama kararınıız vermekte gecikirseniz cebinizden çıkacak masraf artacaktır.

Kızlık zarı dikimi ücreti

Bakirelikten kadın olmaya geçiş evliliğin ilk gecesine denk gelmedi ise bir sonraki ilişkinizde bu durum sorun olabiliyor, tabi bekaret kavramı kişilere göre çok değişir ve bazıları ön şart olarak önünüze koyarken , bazılarıda sorun etmez. Sebebi ne olursa olsun bozulmuş bir kızlık zarını himenoplasti ameliyatı ile tamir etmek her zaman mümkündür. Bu durumda kızlık zarı dikimi ücreti ameliyat çeşidine göre değişecektir. En sık tercih edilen flep töntemi kalıcı kızlık zarı dikimi ortalama maliyetlerde iken vajina daraltmada isterseniz zar diktirme fiyatı doğal olarak yükselir, tam tersi geçici kızlık zarı dikimi tercih ederseniz çok daha ucuza haledebilirsiniz.

Vajina daraltma ameliyatı sonrası

Normal doğum yapanlar iyi bilir kafa çapı 11 cm kadar olan bebek vajinal kanaldan geçince vajina dokusunda çeşitli iç yırtıklar ve açılmalar çok sık karşımıza çıkıyor ve bu durumda cinsel yaşantı hem erkek hemde kadın için olumsuz etkilenebiliyor, hatta bazı durumlarda orgazm olmama durumu bile söz konusu olabiliyor. Bunun dışında yoğun cinsel yaşantı veya yapısal sebeplerde vajina genişlemesine sebep olabilir. Cerrahi metodla yaptığımız vajina daraltma ameliyatı sonrası bu konudaki sorunu kalıcı olarak çözebiliyor. 2016 senesi için İstanbul'da vajinoplasti fiyatları ortalama ....tl civarıdır.

Labioplasti ameliyatı fiyatları

Kadın cinsel organını örten dudakların sarkık ve olması gerekenden büyük olması seksuel estetiği olumsuz etkileyebilir ve yoğun cinsel ilişki yaşamış görünümü verebilir. Böyle durumlarda jinekolog olarak getirdiğimiz çözüm labioplasti ameliyatıdır. Bu operasyonda sarkan fazlalıklar alınır ve sağınık görünüm toparlanır. 2016'ya günler kala İstanbul'da labioplasti ameliyatları fiyatları ortalama ....tl civarıdır.

Jinekolog Op. Dr. Turgay Karakaya
İncirli Cad No 9 Bakırköy İstanbul
0212 227 5519
0532 221 3007
0542 215 7274 WhatsApp

2 yorum:

 1. Kürtaj Ücreti: meraba brn internetten arastirdim gordum numarayi
  11 12 2015, 00:08 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Buyrun
  11 12 2015, 00:11 - Kürtaj Ücreti: doktor numarasi dimi bilgi almak istiyorum da komturum olmadigi icin mesaj yazdim kusura bakmayin ben hamileyim ve durum iyi olmadigi icin aldirmak istiyorum belki bir aylik doktora gittigimd kalbinin daha isleme baslamadini soyledi ben fiyati ne olur acaba
  11 12 2015, 00:13 - Kürtaj Ücreti: ?
  11 12 2015, 00:14 - Kürtaj Ücreti: internette tl olarak gordum dogrumudur
  11 12 2015, 00:17 - Jin Op Dr Turgay Karakaya: Eskidir o

  YanıtlaSil
 2. Kocamla birlikte olunca içime bosalmasini istemedim ama vajina bosaldi dış gebelik belirtileri ne zaman başlar?
  7 05 2016, 10:33 - .: Öle çocuk olur mu
  7 05 2016, 10:50 - Jin op dr turgay karakaya: İhtimal var
  7 05 2016, 10:53 - .: Peki evde nasıl dusureblrm cocugu
  7 05 2016, 10:54 - Jin op dr turgay karakaya: Kürtaj yapıyoruz
  7 05 2016, 10:54 - .: Hastaneye gidemem
  7 05 2016, 10:54 - .: Eşim öğrenir ole
  7 05 2016, 10:56 - .: Gebe testi yapsam olur mu
  7 05 2016, 10:56 - .: Adetim gecikti kusma mide bulanmasi çok var

  YanıtlaSil