19 Temmuz 2015 Pazar

Gebelik belirtileri ne zaman başlar ?

Gerek plan dahilinde gerekse plansız olarak meydana gelen hamileliklerde gebelik belirtileri ne zaman başlar diye bir soru aklınıza geliyor olabilir, bazen de hamile kaldığınızı anlamaya bilirsiniz, çünkü gerçek bir cinsel ilişki yaşamamış olabilirsiniz, sürtünme şeklinde cinsel ilişkilerdede gebelikte oluşabiliyor, hatta henüz bakire iken bile hamilelik karşımıza çıkabiliyor. Eğer hamileliği bekliyor iseniz, planınızda çocuk sahibi olmak varsa gebelik belirtilerini çok dikkatli bir şekilde takip ediyorsunuzdur, en ufak bir mide bulantısı, baş dönmesi, hamilelik diye düşündürüyor olabilir, ama henüz evli değilseniz veya düzenli bir seks yaşantınız yoksa, hamilelik sizin için büyük bir sürpriz olabilir. İşte bu yazımızda gebelik belirtilerinin ne zaman başladığını öğrenmenin yanında, gebelik belirtileri arasında ilk hafta bulguları, gebelik hesaplama metotları, adet gecikmesinin nedenleri, dış gebelik belirtileri, erken gebelik belirtileri, istanbul'da 2015 kürtaj fiyatlarının kaç para olduğu, geçici kızlık zarı dikiminin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler veriyoruz. Ne olursa olsun en önemli gebelik belirtisi olan adet gecikmesi ile karşılaştığınızda idrarda hamilelik testi yapmayı sakın ihmal etmeyin, tüm eczanelerde birkaç liraya satın alabileceğiniz bir gebelik testi işinizi çok kolaylaştırır, hamile olup olmadığınızı bilirseniz hayatınıza ona göre yön verebilirsiniz, tüm gebelik belirtileri ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi bize telefon açarak öğrenebilirsiniz. Bakırköydeki muayenehanemisin telefonları sürekli açıktır, ne zaman isterseniz arayabilirsiniz, ama telefon etmek size zor geliyorsa whatsapp üzerinden yazarak da iletişim kurabilirsiniz, whatsapp mesajlarınıza ilk fırsatta cevap veriyoruz, ama bazen geri dönüşümüz geç olabiliyor, özellikle mesai günlerinde çok yoğun olduğumuz için size hemen yanıt veremeyebiliriz, lütfen bozmayın. Bu arada özellikle kürtaj ve kızlık zarı dikimi gibi işlemler için yurtdışından ve uzak illerden uçakla gelmek isteyen hastalarımıza kısa bir bilgi verelim, İstanbul bakırköydeki muayenehanemiz Atatürk havalimanına taksiyle 10 dakika mesafededir, yani işleminizi yarım saat gibi kısa bir sürede yaptırıp, aynı gün uçakla geri dönme ihtimaliniz her zaman var.
Jinekolog operatör dr Turgay Karakaya 
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı 
İncirli caddesi numara 9 ceylan apartmanı kat 2 Bakırköy İstanbul 
(kemerburgaz üniversitesi yanı) 
0212 227 55 19 
0532 221 30 07 
0542 215 72 74 whatsapp 
metrobüs ile ulaşım: bakırköy incirli durağında inip meydana doğru yürüyoruz
vapur ile ulaşım: bakırköy vapur iskelesinde inip bakırköy meydana doğru yürüyoruz
uçak ile ulaşım: Atatürk havalimanı'nda inip taksiyle 10 dakikada ulaşırız
şehirlerarası otobüsle ulaşım: esenler otogarında inip metro ile incirli durağına geliniz, yürüyerek bakırköy meydana ulaşınız.
www.facebook.com/kurtajfiyatlari
www.twitter.com/jinekologdr

Gebelik belirtileri ilk hafta

Cinsel ilişki gerçekleştiği zaman ovumla sperm ortalama bir gün içinde birleşerek döllenme ortaya çıkar, döllenen yumurta sperm kromozomları ile birleşerek tek bir hücre oluşturur, hızla bölünerek çoğalır, rahim boşluğuna ulaştığında endometrium dinilen rahim duvarına yapışır, nidasyon dediğimiz bu yerleşim den sonra kadın sistemik dolaşımını beta hcg hormonu salgılamaya başlar, beta hcg hormonunun salgılanmasıyla kadınlar birçok metabolik değişim ortaya çıkar, bununla birlikte bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, kasıklarda ayrışma ağrısı, bel ağrısı, göğüslerde büyüme, vajinal ıslaklık hissi gibi belirtiler ortaya çıkar bunları gebelik ilk hafta belirtileri denir. Anlattığımız bu emareler her kadında ortaya çıkmayabilir, yani gebe kaldığınızı anlamak için kesinlikle bu belirtiler beklemeyin.

Gebelik hesaplama

Ülkemizde orta eğitimde cinsel bilgiler ayrıntılı olarak verilmediği için birçok bayan gebelik hesaplamayı doğru olarak yapmayı bilmez, Aristo mantığı şeklinde fikir yürüterek cinsel ilişkiden itibaren günleri saymaya başlar, ama bu hesap ortalama 2 hafta eksik çıkar, çünkü gebelik hesaplama son adetin ilk gününden itibaren sayılmalıdır, daha pratik olarak adet gecikmesi olduğunda en az 4 haftalık hamilesinizdir. Toplam gebelik süresi 40 haftadır yani 39 uncu haftada doğum belirtileri başlar ortalama 40 hafta içinde bebek dünyaya gelir.

Adet gecikmesinin nedenleri

Birçok hastamız bizi telefonla arayarak adet gecikmesinin nedenlerini soruyor, bu makalemizde de bunu konu ediyorum, adet gecikmesi nedenleri arasında en önemlisi hamileliktir, yani öncelikle adetiniz geciktiğinde aklınıza hamile olduğunuzu getirin, gerçek bir cinsel ilişki yaşamamış olabilirsiniz, sürtünme şeklinde ön sevişmelerde dahi hamilelik sıkça ortaya çıkmaktadır. Adeti geciktiren diğer sebepleri gelince kadınlarda yumurtlama bozuklukları, polikistik over sendromu, yoğun stres, seyahat etmek, aşırı kansızlık, metabolik hastalıklar, karaciğer hastalıkları, hormon bozuklukları gibi sebepleri de sayabiliriz, ama bu sebeple çok daha nadirdir, dört günden fazla adet gecikmesi mutlaka gebelik testi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Dış gebelik belirtileri

Birçok kadının korkulu rüyası hamileliğin dış gebelik şeklinde ortaya çıkmasıdır, ama inanın istatistiki olarak dış gebelik olma ihtimali çok nadirdir, açıkçası dış gebeliği aklınıza getirmeyin, ama yine de çok sorulduğu için bahsetmek istiyorum; dış gebelik belirtileri normal gebelik belirtilerine ilave olarak sağ veya sol kasık bölgesinde şiddetli ağrı şeklinde olabilir. Dış gebelik bazı durumlarda apandisit rahatsızlığı, bağırsağın iç içe geçmesi olarak anlatılabilecek envajinasyon rahatsızlıklarını hatırlatıyor olabilir. Dış gebelikte döllenen yumurta rahim içine ulaşamadığı için Fallop tüplerinde yuvarlanır ve gelişimini orada devam ettirir, dış gebelik tehlikeli bir rahatsızlıktır, kürtaj yaptırmak veya herhangi bir ilaç kullanarak dış gebelikten kurtulamazsınız, mutlaka laparoskopik bir operasyonla sonlandırılabilir, bazı durumlarda dış gebelik kesesi fallop tüplerinde atılarak karın boşluğuna düşük yapabilir, bu daha da tehlikeli bir tablodur.

Erken gebelik belirtileri

Yeşilçam filmlerine konu olan erken gebelik belirtileri artık günümüzde çok fazla rastlanmıyor, bunun sebebini ben çalışan kadına bağlıyorum, tabii ki ayrıca çok daha yoğun bir hayat, trafik, iş stresi gibi çevresel faktörler erken gebelik birbirlerini hissetmenize engel olabilir.
Erken gebelik belirtilerinin sıralamak gerekirse, bulantı, sabah erken saatlerde ortaya çıkan kusmalar, halsizlik, göğüslerde büyüme, meme uçlarında koyulaşma, kasıklarda ağrı, belde ayrışma şeklinde ağrılar, vajinal ıslaklık hissi, ciltte hafif sıcaklık artışı, iştah değişiklikleri, aşerme, belirli gıdalara karşı istek artmasını sayabiliriz.

Kürtaj fiyatları

Hamile kaldığınızda evli değilseniz, bebek doğurmak için sosyal ve ekonomik şartlarınız henüz müsait değilse yapılacak tek şey gebeliği sonlandırmak olabilir, gerçekten de çocuk yetiştirmek, büyütmek, adam etmek çok kolay bir iş değildir, derinlemesine planlama ve ekip gerektirir. Plan dışı gebelikler genellikle genç çiftleri en olmayacak zamanda yakalarlar, ekonomik olarak da gebeliği sonlandırmak her halükarda problem olabilir, akla ilk girecek soru kürtaj fiyatlarıdır. İstanbul'da 2015 temmuz sonu itibariyle kürtaj fiyatları üç aşağı beş yukarı ... tl civarıdır. İstanbulda en iyi kürtaj doktoru hangisidir, kürtaj yapan yerler nerededir gibi birçok soruları hep internette araştırılır, kürtaj yapan jinekologlar genellikle birbirinden farklı fiyatlandırma metotlar kullanıyor olabilirler, ama istanbul'da jinekolojik bir gelenek haline gelmiş olan gebelik haftasına göre kürtaj fiyatı istemek şeklindeki fiyatlandırma çok sıktır, zaten hangi jinekolog telefonla arasanız çocuk aldırma fiyatları sorsanız, size önce kaç haftalık hamile olduğunu soracaktır, bu hem gebelik haftasının ne kadar olduğunu öğrenmek, hemde kürtaj yasasına göre 10 hafta limitini açıp açmadığını sorgulamak için önemlidir.

Geçici kızlık zarı dikimi nasıl yapılır ?

Kızlık zarı dikimi tüm dünyada uzun yıllardır yapılmakta olan jinekolojik bir operasyondur, bundan 25 yıl öncesine kadar flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi henüz bilinmezken, sadece geçici kızlık zarı dikimi yapılırdı, artık hastalarımızın onda dokuzu kızlık zarının kalıcı olarak diktirmeyi tercih ediyor, buna karşılık sadece 10 hastadan biri geçici kızlık zarı dikimi istiyor, bunun sebebi de birkaç gün gibi kısa bir süre içinde cinsel ilişkiye girecek olmalarıdır. Bakırköydeki muayenehanemizi telefonla arayarak geçici kızlık zarı dikimi nasıl yapılır diye soru soran hastalarımız oluyor, onlarada bir cevap vermek gerekir tabii, geçici kızlık zarı dikimi, flep yöntemi kalıcı bekaret dikimine göre çok daha basit bir operasyondur, eski kızlık zarı kanatları tekrar birbirine dikilir, fakat kızlık zarının iyileşme özelliği olmadığı için yapılan bu dikim sonrası dokular birbirine kaynamaz, yaklaşık 10 gün içinde dikişler yok olur, kızlık zarı kendiliğinden bozulur, ama 10 gün içinde cinsel ilişkiye girilirse kızlık zarı yırtıldığından dolayı kan gelecektir. 2015 yılı için istanbul'da geçici kızlık zarı dikimi fiyatları ortalama .... tl civarıdır, parasal değerleri direkt olarak blog sayfasına yazamıyorum, ama bizi telefonla arayarak kızlık zarı dikimi ücretlerini güncel olarak öğrenebilirsiniz veya whatsapp üzerinden yazarak fiyat listemizi izleyebilirsiniz.

Jinekolog operatör dr Turgay Karakaya 
Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı 
İncirli caddesi numara 9 Ceylan apartmanı kat 2 bakırköy istanbul 
(kemerburgaz üniversitesi yanı) 
0212 227 55 19 
0532 221 30 07 
0542 215 72 74 whatsapp

3 yorum:

 1. Adet Gecikmesi: Iyı geceler doktor bey
  28 02 2015, 00:02 - Jinekolog Operatör Doktor: Buyrun
  28 02 2015, 00:02 - Adet Gecikmesi: Bu saatte rahatsız ediyorum kusura bakmayın lütfen
  28 02 2015, 00:03 - Adet Gecikmesi: Musait misiniz acaba?
  28 02 2015, 00:03 - Jinekolog Operatör Doktor: Wvet
  28 02 2015, 00:03 - Adet Gecikmesi: İnternetten buldum numaranızı birkaç sorum olacaktı
  28 02 2015, 00:04 - Jinekolog Operatör Doktor: Buyrun
  28 02 2015, 00:04 - Adet Gecikmesi: Şuan adet gecikmesi yaşıyorum 3günlük
  28 02 2015, 00:04 - Adet Gecikmesi: Bekar ve bakireyim
  28 02 2015, 00:05 - Adet Gecikmesi: Erkek arkdşmla cinsel bir yaşamımız oldu
  28 02 2015, 00:05 - Jinekolog Operatör Doktor: Test yapın
  28 02 2015, 00:05 - Adet Gecikmesi: Ancak sürtünme yolu ile
  28 02 2015, 00:06 - Adet Gecikmesi: Yaptık iki kere ancak güvenrlği az
  28 02 2015, 00:06 - Adet Gecikmesi: İkisinfede poztf çktı
  28 02 2015, 00:06 - Jinekolog Operatör Doktor: Kesindir
  28 02 2015, 00:07 - Adet Gecikmesi: Bunun olma olasılığı cok dusuk degil mi
  28 02 2015, 00:07 - Jinekolog Operatör Doktor: Hayır çok sık geliyor
  28 02 2015, 00:08 - Adet Gecikmesi: Randevu almak istesem istanbulda yaşamıyorum
  28 02 2015, 00:08 - Adet Gecikmesi: En erken ne zaman olur
  28 02 2015, 00:14 - Jinekolog Operatör Doktor: Yarın 16.00
  28 02 2015, 00:14 - Adet Gecikmesi: Pazartesi uygun olur mu
  28 02 2015, 00:15 - Adet Gecikmesi: Karabükten gelicm
  28 02 2015, 00:15 - Adet Gecikmesi: Gün içinde halletmem gerekiyor
  28 02 2015, 00:26 - Jinekolog Operatör Doktor: Ok ptesi 14.30 isim ne yazalım
  28 02 2015, 00:27 - Jinekolog Operatör Doktor: Ok yazdım
  28 02 2015, 00:28 - Adet Gecikmesi: Teşekkürler iyi geceler

  YanıtlaSil
 2. Prezervatifle Gebelik: Merhabalar Hocam K.bakmayın rahatsız ediyorum internet aracalığı ile numaranızı buldum. Ben (yaş 24) kız (Yaş 19) arkadaşımla kürtaj fiyatlarını öğrenmek istiyorumda kendisi 04.11.2015'te adet gördü bu 4 yada 5 gün sürdü. hatırlamıyoruz ama 09.11.2015'te adeti biti diye tahmin ediyoruz. 06.12.2015'te olması gerekirken 28 günde bir oluyor ya daha gerçekleşmedi bizde hamilelikten şüpheleniyoruz ancak test yaptırmadık her ihtimale karşı kürtaj yaptırmayı düşürsek ücret bilgilendirmesi yapabilir misiniz ?
  11 12 2015, 14:57 - Prezervatifle Gebelik: ancak şunu belirteyim her zaman 28 gün değil tabiki arada 30 ve 32 günleri arasında da oluyordu. Birde şöyle söyliyim biz ilişkiye girdiğimiz zaman ben prezarvatif (OKEY Marka) kullanıyordum. ve vajinaya hiç tam giremedim penisim sadece baş kısmı girmiştir oda 5 saniyelik yani birbimizi tatmin etmek şeklimiz sürtünme kız arkadaşım kızlık zarı düşmesine rağmen vajinası çok dar olduğundan yada vajinasının isteksiz kasılması vajinusmus olduğundan hiç tam giremedim içine. ancak o gün sürtünürken ben boşaldım kız arkadaşımın tatminlik süreci devam ediyordu onu tatmin edinceye kadar sürtünmeye devam ettim ve prezarvatifin aşırı ıslandığını elim ıslak oldu. bunun sebebinin prezarvatifin patladığımı yoksa kız arkadaşımın aşırı vajinal suyunun mu aktığını anlamadım ilişkiye girdiğimiz ortam karanlıktı ve prezarvatifin patlayıp patlamadığını kontrol etme zamanımda olmadı açıkcası. Bir tarafım onun vajinal akıntısı sıvısı olduğunu söylüyor bir tarafımda prezarvatif delinmiş olabilir diyor. çok mu panik yaptım acaba k.bakmayın hocam

  YanıtlaSil
 3. Selami aleykum dokdor bey kusura bakmayin size gebelik belirtileri ne zaman başlar gibi bi sorun olcak kiz arkdasimla 9 gun once iliskiye girdik iliski sonra ela kulandi normalde iki gun once adet olmasi gerekiyor ama olmadi ela adetini geciktirmis olabilirmi?
  7 05 2016, 10:19 - Jin op dr turgay karakaya: 3 gün daha bekleyin
  7 05 2016, 10:19 - .: 2 gun gecdi
  7 05 2016, 10:19 - .: 3 gun daha beklyelim
  7 05 2016, 10:19 - .: Demi
  7 05 2016, 10:20 - Jin op dr turgay karakaya: Evet
  7 05 2016, 10:20 - .: Tm tsk ederim

  YanıtlaSil