Gebelik belirtileri ne zaman başlar ?

Gerek plan dahilinde gerekse plansız olarak meydana gelen hamileliklerde gebelik belirtileri ne zaman başlar diye bir soru aklınıza geliyor olabilir, bazen de hamile kaldığınızı anlamaya bilirsiniz, çünkü gerçek bir cinsel ilişki yaşamamış olabilirsiniz, sürtünme şeklinde cinsel ilişkilerdede gebelikte oluşabiliyor, hatta henüz bakire iken bile hamilelik karşımıza çıkabiliyor. Eğer hamileliği bekliyor iseniz, planınızda çocuk sahibi olmak varsa gebelik belirtilerini çok dikkatli bir şekilde takip ediyorsunuzdur, en ufak bir mide bulantısı, baş dönmesi, hamilelik diye düşündürüyor olabilir, ama henüz evli değilseniz veya düzenli bir seks yaşantınız yoksa, hamilelik sizin için büyük bir sürpriz olabilir. İşte bu yazımızda gebelik belirtilerinin ne zaman başladığını öğrenmenin yanında, gebelik belirtileri arasında ilk hafta bulguları, gebelik hesaplama metotları, adet gecikmesinin nedenleri, dış gebelik belirtileri, erken gebelik belirtileri, istanbul'da 2015 kürtaj fiyatlarının kaç para olduğu, geçici kızlık zarı dikiminin nasıl yapıldığı ile ilgili bilgiler veriyoruz. Ne olursa olsun en önemli gebelik belirtisi olan adet gecikmesi ile karşılaştığınızda idrarda hamilelik testi yapmayı sakın ihmal etmeyin, tüm eczanelerde birkaç liraya satın alabileceğiniz bir gebelik testi işinizi çok kolaylaştırır, hamile olup olmadığınızı bilirseniz hayatınıza ona göre yön verebilirsiniz, tüm gebelik belirtileri ile ilgili merak ettiğiniz herşeyi bize telefon açarak öğrenebilirsiniz. Bakırköydeki muayenehanemisin telefonları sürekli açıktır, ne zaman isterseniz arayabilirsiniz, ama telefon etmek size zor geliyorsa whatsapp üzerinden yazarak da iletişim kurabilirsiniz, whatsapp mesajlarınıza ilk fırsatta cevap veriyoruz, ama bazen geri dönüşümüz geç olabiliyor, özellikle mesai günlerinde çok yoğun olduğumuz için size hemen yanıt veremeyebiliriz, lütfen bozmayın. Bu arada özellikle kürtaj ve kızlık zarı dikimi gibi işlemler için yurtdışından ve uzak illerden uçakla gelmek isteyen hastalarımıza kısa bir bilgi verelim, İstanbul bakırköydeki muayenehanemiz Atatürk havalimanına taksiyle 10 dakika mesafededir, yani işleminizi yarım saat gibi kısa bir sürede yaptırıp, aynı gün uçakla geri dönme ihtimaliniz her zaman var.


Gebelik belirtileri ilk hafta

Cinsel ilişki gerçekleştiği zaman ovumla sperm ortalama bir gün içinde birleşerek döllenme ortaya çıkar, döllenen yumurta sperm kromozomları ile birleşerek tek bir hücre oluşturur, hızla bölünerek çoğalır, rahim boşluğuna ulaştığında endometrium dinilen rahim duvarına yapışır, nidasyon dediğimiz bu yerleşim den sonra kadın sistemik dolaşımını beta hcg hormonu salgılamaya başlar, beta hcg hormonunun salgılanmasıyla kadınlar birçok metabolik değişim ortaya çıkar, bununla birlikte bulantı, kusma, baş dönmesi, halsizlik, kasıklarda ayrışma ağrısı, bel ağrısı, göğüslerde büyüme, vajinal ıslaklık hissi gibi belirtiler ortaya çıkar bunları gebelik ilk hafta belirtileri denir. Anlattığımız bu emareler her kadında ortaya çıkmayabilir, yani gebe kaldığınızı anlamak için kesinlikle bu belirtiler beklemeyin.

Gebelik hesaplama

Ülkemizde orta eğitimde cinsel bilgiler ayrıntılı olarak verilmediği için birçok bayan gebelik hesaplamayı doğru olarak yapmayı bilmez, Aristo mantığı şeklinde fikir yürüterek cinsel ilişkiden itibaren günleri saymaya başlar, ama bu hesap ortalama 2 hafta eksik çıkar, çünkü gebelik hesaplama son adetin ilk gününden itibaren sayılmalıdır, daha pratik olarak adet gecikmesi olduğunda en az 4 haftalık hamilesinizdir. Toplam gebelik süresi 40 haftadır yani 39 uncu haftada doğum belirtileri başlar ortalama 40 hafta içinde bebek dünyaya gelir.

Adet gecikmesinin nedenleri

Birçok hastamız bizi telefonla arayarak adet gecikmesinin nedenlerini soruyor, bu makalemizde de bunu konu ediyorum, adet gecikmesi nedenleri arasında en önemlisi hamileliktir, yani öncelikle adetiniz geciktiğinde aklınıza hamile olduğunuzu getirin, gerçek bir cinsel ilişki yaşamamış olabilirsiniz, sürtünme şeklinde ön sevişmelerde dahi hamilelik sıkça ortaya çıkmaktadır. Adeti geciktiren diğer sebepleri gelince kadınlarda yumurtlama bozuklukları, polikistik over sendromu, yoğun stres, seyahat etmek, aşırı kansızlık, metabolik hastalıklar, karaciğer hastalıkları, hormon bozuklukları gibi sebepleri de sayabiliriz, ama bu sebeple çok daha nadirdir, dört günden fazla adet gecikmesi mutlaka gebelik testi yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Dış gebelik belirtileri

Birçok kadının korkulu rüyası hamileliğin dış gebelik şeklinde ortaya çıkmasıdır, ama inanın istatistiki olarak dış gebelik olma ihtimali çok nadirdir, açıkçası dış gebeliği aklınıza getirmeyin, ama yine de çok sorulduğu için bahsetmek istiyorum; dış gebelik belirtileri normal gebelik belirtilerine ilave olarak sağ veya sol kasık bölgesinde şiddetli ağrı şeklinde olabilir. Dış gebelik bazı durumlarda apandisit rahatsızlığı, bağırsağın iç içe geçmesi olarak anlatılabilecek envajinasyon rahatsızlıklarını hatırlatıyor olabilir. Dış gebelikte döllenen yumurta rahim içine ulaşamadığı için Fallop tüplerinde yuvarlanır ve gelişimini orada devam ettirir, dış gebelik tehlikeli bir rahatsızlıktır, kürtaj yaptırmak veya herhangi bir ilaç kullanarak dış gebelikten kurtulamazsınız, mutlaka laparoskopik bir operasyonla sonlandırılabilir, bazı durumlarda dış gebelik kesesi fallop tüplerinde atılarak karın boşluğuna düşük yapabilir, bu daha da tehlikeli bir tablodur.

Erken gebelik belirtileri

Yeşilçam filmlerine konu olan erken gebelik belirtileri artık günümüzde çok fazla rastlanmıyor, bunun sebebini ben çalışan kadına bağlıyorum, tabii ki ayrıca çok daha yoğun bir hayat, trafik, iş stresi gibi çevresel faktörler erken gebelik birbirlerini hissetmenize engel olabilir.
Erken gebelik belirtilerinin sıralamak gerekirse, bulantı, sabah erken saatlerde ortaya çıkan kusmalar, halsizlik, göğüslerde büyüme, meme uçlarında koyulaşma, kasıklarda ağrı, belde ayrışma şeklinde ağrılar, vajinal ıslaklık hissi, ciltte hafif sıcaklık artışı, iştah değişiklikleri, aşerme, belirli gıdalara karşı istek artmasını sayabiliriz.

Kürtaj fiyatları

Hamile kaldığınızda evli değilseniz, bebek doğurmak için sosyal ve ekonomik şartlarınız henüz müsait değilse yapılacak tek şey gebeliği sonlandırmak olabilir, gerçekten de çocuk yetiştirmek, büyütmek, adam etmek çok kolay bir iş değildir, derinlemesine planlama ve ekip gerektirir. Plan dışı gebelikler genellikle genç çiftleri en olmayacak zamanda yakalarlar, ekonomik olarak da gebeliği sonlandırmak her halükarda problem olabilir, akla ilk girecek soru kürtaj fiyatlarıdır. İstanbul'da 2015 temmuz sonu itibariyle kürtaj fiyatları üç aşağı beş yukarı ... tl civarıdır. İstanbulda en iyi kürtaj doktoru hangisidir, kürtaj yapan yerler nerededir gibi birçok soruları hep internette araştırılır, kürtaj yapan jinekologlar genellikle birbirinden farklı fiyatlandırma metotlar kullanıyor olabilirler, ama istanbul'da jinekolojik bir gelenek haline gelmiş olan gebelik haftasına göre kürtaj fiyatı istemek şeklindeki fiyatlandırma çok sıktır, zaten hangi jinekolog telefonla arasanız çocuk aldırma fiyatları sorsanız, size önce kaç haftalık hamile olduğunu soracaktır, bu hem gebelik haftasının ne kadar olduğunu öğrenmek, hemde kürtaj yasasına göre 10 hafta limitini açıp açmadığını sorgulamak için önemlidir.

Geçici kızlık zarı dikimi nasıl yapılır ?

Kızlık zarı dikimi tüm dünyada uzun yıllardır yapılmakta olan jinekolojik bir operasyondur, bundan 25 yıl öncesine kadar flep yöntemi kalıcı kızlık zarı dikimi henüz bilinmezken, sadece geçici kızlık zarı dikimi yapılırdı, artık hastalarımızın onda dokuzu kızlık zarının kalıcı olarak diktirmeyi tercih ediyor, buna karşılık sadece 10 hastadan biri geçici kızlık zarı dikimi istiyor, bunun sebebi de birkaç gün gibi kısa bir süre içinde cinsel ilişkiye girecek olmalarıdır. Bakırköydeki muayenehanemizi telefonla arayarak geçici kızlık zarı dikimi nasıl yapılır diye soru soran hastalarımız oluyor, onlarada bir cevap vermek gerekir tabii, geçici kızlık zarı dikimi, flep yöntemi kalıcı bekaret dikimine göre çok daha basit bir operasyondur, eski kızlık zarı kanatları tekrar birbirine dikilir, fakat kızlık zarının iyileşme özelliği olmadığı için yapılan bu dikim sonrası dokular birbirine kaynamaz, yaklaşık 10 gün içinde dikişler yok olur, kızlık zarı kendiliğinden bozulur, ama 10 gün içinde cinsel ilişkiye girilirse kızlık zarı yırtıldığından dolayı kan gelecektir. 2020 yılı için istanbul'da geçici kızlık zarı dikimi fiyatları ortalama .... tl civarıdır, parasal değerleri direkt olarak blog sayfasına yazamıyorum, ama bizi telefonla arayarak kızlık zarı dikimi ücretlerini güncel olarak öğrenebilirsiniz veya whatsapp üzerinden yazarak fiyat listemizi izleyebilirsiniz.
.Bu blogdaki popüler yayınlar

Gebelik belirtilerinin gerilemesi

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur ?

Gebelik belirtisi akıntı

yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.