Gebelik belirtileri

Gebelik belirtilerinizi isim vermeden direkt doktora sormak için tıklayın.

Veya kürtaj düşünüyorsanız, İstanbul'da kürtaj yapan doktorlar için tıklayın

Gebelik yumurta spermin birleşmesiyle tuba denilen halk arasında adı tüp olan organın yumurtaya yakın saçak şeklindeki uç kısmında bir yerlerde başlar. Burada yumurta ve spermin önce çekirdekleri birleşir kromozom denilen ve anneden ve babadan aldığı özelliklerin nakledildiği genetik şifreler harmanlanır. Sonra bu hücre bölünmeye başlar. 2-4-8-16-32 hücre gibi katlanan sayılarda hücre yumağı haline gelir. Bu hücrelerin rahme ulaşana kadar tüplerin içinde geçirdiği zaman yaklaşık 1 hafta kadardır. Tüplerin solucanımsı hareketleriyle rahme doğru itilir. Burada endometrium denilen ve gebelik için yatak vazifesi gören dokuda yuvalanır. Hücreler bölünmeye devam eder. Sayıları artınca yeterli besin bulabilmek amacıyla annenin kan damarlarıyla bağlantı kurma ihtiyacı oluşur. Bu bağlantı kurulduğunda anne kanında bhcg değerleri yükselir. Bu hormon gebelik hormonu olarak adlandırılır. Yükselme biraz daha artınca idrarda yapılan gebelik testleri de pozitif olmaya başlar. Gebeliğin varlığının ispatlanabildiği dönem işte bu dönemdir. Bu dönemin öncesinde gebeliğin var olup olmadığını anlayabileceğimiz bir yöntem henüz keşfedilmemiştir.

Gebelik testiniz pozitif çıkmış ve kürtaj düşünüyorsanız İstanbul'da kürtaj yapan doktorları bu linkten inceleyebilirsiniz.

Son adet tarihinden itibaren sayarsak kanda gebelik testi 4 hafta artı 1-2 günde, idrarda ise 4 hafta artı 4-5 günde pozitif olur. Bu gebeliğin ispatı olup ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülebilmesi bundan 3-4 gün sonradır. bHCG degerleri 1000 civarına geldiğinde gebelik kesesi rahim içinde görülmelidir. Eğer görülemiyorsa dış gebelik, bozulmuş gebelik, mol gebeliği gibi durumlar olabilir. Yakın takibi ve seri muayene ve tetkik yapmayı gerektiren bir durumdur.

Gebeliği sonlandırmaya karar verdiğinizde İstanbul'da kürtaj fiyatları ne kadardır ?

Bu saydıklarımız gebeliğin laboratuar ve ultrason ile anlaşılabileceği unsurlardır ve profesyonel bir iştir. Peki gebe kendinde bazı değişiklikler olduğunu anlayamaz mı? Cevap tabiî ki bazı bulguların olduğu yönündedir. Düzenli adet görmekte olan bir kadın adet gecikmesi durumu yaşar. Bu gebelikten şüphelenmek için en belirgin husustur. Hemen gebelik testi yapmak lazımdır. Gebeliği mümkün olduğunca erken dönemde anlamak gerekir. Eğer doğuracaksanız hemen takibe girmeniz ve gebelikte uymanız gereken kurallara uymanız ve bebeğinizi ve kendinizi riske atmamanız için bu şarttır. Eğer aldırmak niyetindeyseniz yasal sınır olan 10 haftayı geçirmemek lazımdır. Erken dönemde yapılan kürtajlar hem çok daha kolaydır hem de çok daha rahat ve çabuk günlük yaşantınıza dönersiniz.

Adet gecikmesi dışında bel kasık ağrısı, kabızlık, ellerde kızarıklık, çabuk yorulma, çarpıntı hissi, beslenme alışkanlıklarında değişim, huy değişimleri, alınganlık, çok daha sık ve fazla idrara gitme, bulantı, sabah kusmaları gibi bulgular gebeliğin varlığını ve sürmekte olduğunu gösteren diğer subjektif belirtilerdir. Gebelik 12 haftaya ulaştığında karnınızda kasık kemiğinin üzeride doğru çıkmış olan rahim hissedilebilir. Rahmin tepesi haftalar içinde büyüyerek gebelik 20 haftalık olduğunda göbek hizasında hissedilir. 20 haftalık gebelik esnasında bebek hareketleri de genellikle hissedilmeye başlanır.


Gebelik süresi ortalama 40 haftadır. Bu sürenin sonunda doğum gerçekleşir ve dünyamız insanoğlu denen bir ırktan yeni bir bireye daha ev sahipliği yapmaya başlar.

Yazının hazırlanmasında faydalanılan hamilelik ve kürtajla ilgili kaynak bilgiler için teşekkür ederiz.
.

Bu blogdaki popüler yayınlar

Gebelik belirtilerinin gerilemesi

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur ?

Gebelik belirtisi akıntı

yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.