Gebelik belirtisi

Gebelik belirtilerinin neler olduğu sanırım cinsel aktivitesi olan birçok bayanın her ay aklına gelen sorulardandır. Düzenli bir cinsel hayatınız olması şart değil , hatta bakire bile olabilirsiniz , ama sürtünme şeklinde ön sevişme başınızdan geçiyorsa gebe kalma ihtimaliniz olduğunu aklınızdan çıkartmayın, bize bakire iken gebe kalan ve kürtaj olmaya gelen birçok hasta oluyor. Bu arada cinsel ilişki veya sürtünme şeklinde ön sevişme sonrası adet gecikmesi olursa tetikte olup birkaç gün içinde gebelik testleri yapmak gerekir. Regl kanamanızın beklediğiniz tarihte gelmemesi yani adet gecikmesi en önemli hatta major gebelik belirtisidir. Diğer belirtiler ve hangi davranış modelini geliştirmeniz gerektiğini bu yazımızda anlatıyoruz , ayrıca kürtaj fiyatları , kürtaj sonrası gibi konularıda eşeleyeceğiz.


Hamilelik belirtileri

2015 yılında İstanbul'da Bakırköy'deki muayenehanemizde hergün birçok hasta bize telefonla veya WhatsApp ile ulaşarak hamilelik belirtilerini ve kendilerinin deneyimlemekte olduğu bulguları sorup gebe olma ihtimallerini değerlendirmemizi istiyorlar. Adet gecikmesi dışında kalan tüm gebelik belirtileri subjektiftir , yani sadece gebelik emarelerine özel değildirler , dolayısı ile gebelik testi yapmadan veya ultrasonla bakarak gebelik kesesini görmeden sadece hamilelik belirtilerinden yola çıkarak gebe olup olmadığınızı söylemek falcılıktan ileri giden bir tahmin olmaz. Ama yinede erken  gebelikte görülen şikayetleri sıralayalım , aklınızın bir köşesinde kalsın : adet gecikmesi , bulantı , kusma , başdönmesi , sıcak basması , ciltte nemlenme , iştah değişiklikleri , aşerme , cinsel istek artması, vajinal şeffaf salgı artışı , vajinal sıcaklık , kalça kemiklerinde açılma ağrısı , göğüslerde büyüme , gerginlik ve ağrı gibi birçok belirti olabilir. Hatta aşerme denilen belli gıdalara istek duyma çok ilginç yorumlara hedef olabilir , ye tatlıyı yap saplıyı , ye ekşiyi doğur ayşeyi gibi aşerilen gıdaya göre bebeğin cinsiyetini tayin etmeye çalışması gelenekseldir.

Kürtaj fiyatları

İstenmeyen gebeliklerin isteğe bağlı sonlandırılması İstanbul'da 2015 yılında çok talep görüyor , kürtaj fiyatları ...tl civarından başlıyor ve karnınızda bebeğin büyüklüğüne göre çocuk aldırma maliyeti artabilir. Gebelik haftası kürtaj ücretlerinde en önemli kriter olduğu için hamilelik haftanızı nasıl hesağlayacağınızı bilmeniz gerekir , aksi takdirde evdeki hesap çarşıya uymayabilir. Sıklıkla hastalar cinsel ilişki tarihinden itibaren saymaya başlarlar ama bu yanlıştır , gebelik haftası son adet tarihinden bu yana hesaplanmalıdır. Bu durumda en küçük gebelik 4 haftalıktır ve en ucuz kürtaj fiyatı bundadır. Ama 5 haftalık , 6 haftalık ve daha büyük gebeliklerde bebek aldırma ücretleride kademeli olarak artar. Kürtajda üst sınır 10 haftadır , daha büyük gebelikler için kürtaj yasağı sözkonusu olacaktır.

Kürtaj nasıl oluyor ?

İstanbul Bakırköy'deki muayenehanemizi hergün birçok hasta arıyor , gerek randevu almak isteyenler , gerekse kürtaj nasıl yapılır veya kızlık nasıl dikilir şeklinde bilgi almak isteyen hastalar bize ulaşırlar. Özellikle ilk kez kürtaj olacak bayanlar biraz korku , birazda merakla çok daha detaylı kürtaj öncesi bilgi alırlar.
Şu anda tüm dünyada en gelişmiş gebelik sonlandırma metodu vakum kürtajdır , dilerseniz vakum tekniğini biraz eşeleyelim; hasta ile ön  görüşme , jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile gebelik haftasının netleştirilmesi , rahim girişinin lokal anestezi ile uyuşturulması sayesinde ağrı sızı duymadan işlemin konforlu hale getirilmesi , hegar bujisi ile collum uteri dilatasyonu , karmen kanülünün collum uteri kanalına yerleştirilmesi , vakum aparatının karmen kanül dış ucuna takılması , negatif basınç verilerek rahim içindeki sıvı haldeki gebelik kesesinin dışarı alınması , kürtaj sonrası son bir ultrason daha yaparak rahim içinde parça kalmadığından emin olunmasıdır.
.


Bu blogdaki popüler yayınlar

Hamilelik belirtileri en erken ne zaman belli olur ?

Gebelik belirtilerinin gerilemesi

Gebelik belirtisi akıntı

yasal uyarılar

Bu blogda yer alan içerikler, 18 yaş ve üstü ziyaretçileri bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır, hekim muayenesi olmaksızın hiç bir şekilde hastalıkların tanı veya tedavisinde kullanılamazlar. Sağlık Bakanlığı 15 şubat 2008 tarih ve 26788 numaralı yönetmeliği 29. maddesi çerçevesi içinde hizmet alanımız sunduğumuz hizmetlerle ilgili konularda bilgilendirme amaçlı tanıtım ve ilan kapsamındadır.

Sağlık Bakanlığı hasta hakları yönetmeliğine göre bizimle iletişiminiz tamamen gizli tutulacaktır. ( Resmi Gazete Tarihi: 01.08.1998 Resmi Gazete Sayısı: 23420 )

Bu blogda anlatılan tedavi ve hastalıklar tamamen bilgilendirme , fikir edindirme amaçlıdır. Makalelerde bilimsel anlatımlar halkın anlayacağı şekle çevrilip sohbet havasında yazılmış olup , yapılan anonim yorumlar ve cevaplar başkaları için geçerli olsa bile sizin için uygun olmayabilir. 5651 sayı ve 23 mayıs 2007 tarihli kanuna göre ziyaretçi yorumlarının içerik sorumluluğu yazan kişilere aittir. Kanunlara aykırı yorumları lütfen bize bildiriniz. Anlatılan cerrahi uygulamalar sadece yazan hekime özel değil , ülkemizde birçok doktor tarafınca uygulanabilen tedavi metodlarıdır.